Jak zaoszczędzić na jedzeniu?

Jedzenie to dla każdej rodziny znacząca część domowego budżetu. Również w tej dziedzinie jest miejsce na oszczędności, chociaż zdecydowanie odradzamy oszczędzania na jakości. W końcu to co jemy przekłada się bezpośrednio na nasze samopoczucie i zdrowie. Tak więc zawarte w tym krótkim poradniku rady nie dotyczą oszczędzania na samych produktach i wybierania tych gorszej jakości. Zobacz jak można płacić mniej za jedzenie i nadal jeść smacznie i zdrowo.

Pierwszy krok do oszczędności na zakupach spożywczych to ustalenie konkretnego budżetu na ten cel i co ważniejsze, trzymanie się tego budżetu. Ważne żeby wysokość budżetu była realna i rzeczywiście wystarczała na cały miesiąc. Warto także na bieżąco monitorować wydatki i po jakimś czasie sprawdzić, na co wydajemy najwięcej i gdzie ewentualnie można szukać oszczędności. Bardziej sumienni i wytrwali mogą założyć sobie arkusz czy plik i zapisywać w nim wszystkie wydatki, a Ci którym nie wystarczy cierpliwości mogą po prostu zbierać w jednym miejscu paragony za spożywcze zakupy i przeanalizować je na koniec miesiąca.

Zastanów się gdzie możesz zrobić tanie zakupy i nie chodzi tu o kupowanie produktów niższej jakości. Na przykład w moim mieście raz w tygodniu odbywa się lokalny, rolniczy targ, na którym warzywa, owoce czy jajka można kupić dużo taniej niż w sklepach. Niejednokrotnie produkty takie są również dużo smaczniejsze i pewnie zdrowsze niż te z masowych upraw, dostępne w marketach. Smaczne i pożywne dania możesz wykonać także z tanich produktów jak ziemniaki czy jabłka.

Zakupy rób z listą! To banalna i często powtarzana rada, ale trzymanie się zaplanowanej wcześniej listy zakupów pozwala nam uniknąć dodatkowych, tak naprawdę niepotrzebnych zakupów.

Słodycze i gazowane napoje to często niezły obszar do oszczędności. Rezygnacja z nich może nie być prosta jednak na korzyść odniesie nie tylko nasz portfel ale i nasze zdrowie. Kupne słodycze zdecydowanie lepiej zastąpić domowymi wypiekami czy owocami. A słodkie napoje na przykład domową lemoniadą lub dzbankiem domowej, mrożonej herbaty z miodem i cytryną.

Zapasy sezonowych produktów to kolejny sposób za zaoszczędzenie niemałej kwoty w skali roku. Wiele owoców czy warzyw można w sezonie kupić bardzo tanio, a następnie po wstępnym przygotowaniu (pokrojenie, drylowanie z pestek itd.) zamrozić w poręcznym paczkach. Będziecie mogli z nich korzystać w trakcie zimowych miesięcy, kiedy produkty te są dużo droższe. Jeśli chcesz możesz także wykonać domowe przetwory z sezonowych produktów.

Jeśli gotujesz dania jednogarnkowe warto ugotować od razu większą porcję i część zamrozić na inny dzień. Mrożona żywność nie ma może opinii bardzo zdrowej, ale od czasu do czasu na pewno nie zaszkodzi.

Gotując według przepisów pamiętaj, że możesz je w pewnym stopniu modyfikować, tak aby zużyć produkty, które masz akurat w domu. Możesz też drogie egzotyczne składniki zastąpić dużo tańszymi odpowiednikami.

Fotografia:
Pixabay.com

Podobne poradniki

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>