Jak zaoszczędzić na kredycie walutowym?

Kredyt w walucie obcej, szczególnie we Frankach szwajcarskich, jest dziś niezwykle dokuczliwym obciążeniem finansowym dla tysięcy Polaków. Bardzo duży, wynoszący kilkadziesiąt procent, wzrost kursu franka na przestrzeni kilku ostatnich lat sprawił, że urosło także zadłużenie wielu kredytobiorców. Wzrost całkowitej kwoty zadłużenia, a co za tym idzie wzrost miesięcznej raty, zmuszają do szukania wszelkich możliwych oszczędności. Dziś mamy dla Was kilka porad dotyczących tego jak można zaoszczędzić na kredycie we Frankach czy Euro.

  • Kupuj walutę samemu! Zmiana przepisów dotyczących kredytów walutowych umożliwiła, osobom posiadającym zadłużenie właśnie we Frankach szwajcarskich czy Euro, samodzielny zakup walut. Dzięki temu nie jesteśmy skazani na tak zwane spready banków i dyktowane przez nie kursy walut. Wcześniej byliśmy zmuszeni do korzystania z usług naszego banku przy wymianie złotówek na Franki czy Euro. A dzięki tym przepisom już od kilku lat waluty możemy kupować sami. W odpowiedz na zapotrzebowanie powstał szereg kantorów internetowych, które oferują waluty na atrakcyjnych warunkach. Kurs Franka w większości kantorów internetowych jest dużo korzystniejszy niż przy niejako wymuszonej automatycznej wymianie w banku.
  • Zaoszczędź na koncie walutowym! Samodzielny zakup waluty do spłaty kredytu hipotecznego najczęściej pociąga za sobą konieczność posiadania konta walutowego. Schemat zakupy waluty jest prosty, przelewamy złotówki z naszego konta złotówkowego na wskazane konto kantoru internetowego, a następnie kantor przelewa nam walutę, na nasze konto walutowe. W większości banków konto walutowe jest jednak dodatkowo płatne, co zmusza nas do wydawania miesięcznie dodatkowo od kilku do kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu złotych. Rozwiązaniem jest albo znalezienie darmowego konta walutowego lub korzystanie z oferty kantoru internetowego, który nie wymaga posiadania konta walutowego. Rozwiązanie takie oferuje na przykład ten kantor internetowy. Zakupioną tam walutę, poza standardową opcją przelewu na konto możecie także odebrać w oddziałach banku Raiffeisen, a nawet wypłacić w niektórych bankomatach (dotyczy tylko EURO i PLN).
  • Negocjuj lub korzystaj z kodów promocyjnych. Jeśli jednorazowo kupujesz większą ilość waluty sprawdź czy kantor, z którego korzystasz umożliwia negocjację ceny. W kantorach stacjonarnych jest to normalna praktyka, a również część kantorów internetowych oferuje taką możliwość. Innym sposobem na okazjonalne uzyskanie lepszego kursu wymiany jest korzystanie z różnego rodzaju kodów promocyjnych czy zniżkowych oferowanych przez niektóre kantory.

A Wy macie jeszcze jakieś pomysły na to jak zmniejszyć obciążenia finansowe związane z kredytem we Frankach czy EURO? Jeśli tak to zapraszamy do podzielenia się nimi w komentarzach.

Podobne poradniki

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>