Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Ogrzewanie mieszkania czy domu to kolejny stały koszt, którego w naszym klimacie, niestety nie jesteśmy w stanie ominąć. Dużo zależy tu od tego, w jaki sposób ogrzewamy nasze mieszkanie, czy posiadamy własną instalację grzewczą z własnym piecem czy korzystamy z ogrzewania ze spółdzielni itd. Poniżej zawarliśmy kilka prostych porad, które odnoszą się właściwie do każdego typu ogrzewania. Zobacz uniwersalne porady jak zaoszczędzić na ogrzewaniu i płacić mniejsze rachunki.

  • Jeśli budujemy dom to o efektywnej izolacji i dobrym ociepleniu domu, które w przyszłości zaprocentują niższymi rachunkami za ogrzewanie, warto pomyśleć już na etapie projektu. Okazuje się, że najczęściej stosowane materiały jak wełna mineralna czy styropian, jeśli są nieodpowiednio położone mogą powodować dużą utratę ciepła przez tak zwane mostki termiczne. Warto poczytać o coraz popularniejszym rodzaju izolacji jakim jest ocieplanie pianką poliuretanową. Więcej o tym rodzaju ocieplenia budynków możecie przeczytać na przykład na stronie http://izolpiana.pl.
  • Szczelne okna i drzwi wejściowe do domu czy mieszkania to podstawa, jeśli chcemy myśleć o ekonomicznym ogrzewaniu. Oczywiście nie każdego stać na wymianę okien na nowoczesne i szczelne. Warto jednak sprawdzić ich szczelność chociażby w prosty sposób. Wystarczy, że zimą przejedziemy ręką wzdłuż wszystkich krawędzi okna i sprawdzimy czy nie czuć zimnego powietrza. Jeśli ona są nieszczelne, a nie stać Was na ich regulację lub wymianę możecie kupić w markecie budowlanym samoprzylepną uszczelkę i samodzielnie uszczelnić okna.
  • Wietrzenie mieszkania w czasie chłodów to moment, w którym ciepłe powietrze może szybko uciec z naszego mieszkania, zmuszając grzejniki do bardziej wytężonej pracy. Zimą pomieszczenia należy wietrzyć krótko ale intensywnie. Otwieramy okna na całą szerokość, ale tylko na kilka minut. W ten sposób ciepłe powietrze nie zdąży całkowicie uciec z pomieszczenia. Koniecznie zanim zaczniesz wietrzenie zakręć grzejniki, możesz je włączyć ponownie po zamknięciu okien.
  • Planując swoje wnętrza pamiętaj, aby nie zasłaniać grzejników, zastawianie ich meblami czy nawet zakrycie zasłonami może mocno pogorszyć cyrkulację ciepłego powietrza. Przy słabej cyrkulacji kaloryfery będą musiały pracować na dużo większych obrotach, aby dogrzać całe pomieszczenie.
  • Idąc spać możesz zmniejszyć temperaturę zarówno w sypialni jak i w innych pomieszczeniach. W niższej temperaturze dużo lepiej się śpi, a ogrzewanie pomieszczeń, w których nikt nie śpi mija się z celem. Jeśli masz własny piec gazowy i programator pamiętaj, aby na noc ustawiać niższą temperaturę.
  • Jeśli w Twoim mieszaniu zimno „ciągnie” od podłogi to najprostszym rozwiązaniem jest kupno grubego i ciepłego dywanu.
  • Folie odbijające ciepło to kolejny sposób na to, aby usprawnić ogrzewanie w mieszkaniu czy domu niewielkim kosztem. Jest to specjalna folia, którą pokryć należy ścianę za kaloryferem. Folia taka po pierwsze odbija promieniowanie cieplne i ogrzewa powietrze przepływające między ścianą, a grzejnikiem, a po drugie zapobiega uciekaniu ciepła przez ściany zewnętrzne.
  • Warto także korzystać ze światła słonecznego. Tak więc gdy świeci słońce odsłoń firanki i zasłony, dzięki temu pomieszczenie nagrzeje się od promieniowania podczerwonego. Analogicznie gdy na dworze jest ciemno i zimno warto szczelnie zasłonić całą powierzchnię okna.

Fotografia:
Pixabay.com

Podobne poradniki

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>