Jak zaoszczędzić na rachunkach za prąd?

Ceny energii elektrycznej sukcesywnie rosną, a wraz z każdą podwyżką rosną także nasze rachunki. Poniżej znajdziecie prosty poradnik, dzięki któremu będziecie mogli obniżyć swoje rachunki za prąd. Na pierwszy rzut oka takie oszczędności mogą Ci się wydawać niewielkie pamiętaj jednak, że w skali roku może być to już suma nie do pogardzenia. Niewielka część z zawartych poniżej porad odnosi się także do firm.

  • Pierwsza rzecz, o której musisz pomyśleć to zmiana dostawcy energii elektrycznej. I nie krzyw się od razu bo wcale nie jest to takie trudne ani czasochłonne. W przypadku gospodarstw domowych skorzystanie z oferty innego dostawcy prądu może dać nam oszczędność rzędu kilkudziesięciu złotych w skali roku. Dużo korzystniej sprawa wygląda w przypadku firm. Tu kwota jaką możemy zaoszczędzić zależna jest od kilku czynników, jak wielkość zakładu, zużycie energii, obecne na terenie firmy maszyny itd. W przypadku większych przedsiębiorstw na zmianie dostawcy energii elektrycznej można zaoszczędzić nawet kilka czy kilkanaście tysięcy złotych rocznie. W sieci znajdziecie obecnie różnego rodzaju kalkulatory i porównywarki dostawców prądu, dzięki którym szybko znajdziecie najkorzystniejszą ofertę.
  • Jeżeli nie chcesz angażować się w szukanie nowego dostawcy prądu możesz także rozważyć zmianę taryfy w obsługującej Was firmie. W dużym skrócie najczęściej do wyboru są taryfy jednostrefowe i dwustrefowe. W tych pierwszych cena, zużywanej przez nas energii elektrycznej jest taka sama przez całą dobę. Natomiast w przypadku taryf dwustrefowych będziemy płacić mniej lub więcej zależnie od godziny, dnia tygodnia itd. Musisz porównać taryfy oferowane przez Twojego dostawcę z rozkładem dnia swojej rodziny. Jeśli masz taryfę dwustrefową staraj się używać najbardziej „energożernych” urządzeń w godzinach z tańszym prądem.
  • Bardzo wiele urządzeń elektrycznych, które używamy w naszych domach posiada tak zwany stan czuwania. Najlepszym przykładem jest telewizor, który po wyłączeniu pilotem przechodzi w stan czuwania, sygnalizowany najczęściej przez czerwoną diodę. Nadal pobiera on energię elektryczną choć oczywiście w bardzo małej ilości. Jeśli jednak pomnożymy to przez liczbę tak działających urządzeń w naszym domu oraz liczbę dni w roku to ilość zmarnowanej energii może być już znacząca. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie w domu listw elektrycznych z wyłącznikiem. Dzięki nim jednym przyciskiem możemy definitywnie wyłączyć wszystkie podpięte do takiej listwy urządzenia. Urządzenia które mogą pobierać prąd w stanie czuwania to między innymi: wspomniane już telewizory, a także zestawy kina domowego, konsole do gier, odtwarzacze DVD, laptopy, dekodery telewizji cyfrowej itd. Obecnie listwy z wyłącznikiem kosztują tylko niewiele więcej niż klasyczne listwy.
  • Kolejną oszczędność może nam przynieść rozważne ładowanie urządzeń przenośnych, a chodzi tu przed wszystkim o telefony komórkowe, tablety, laptopy, aparaty cyfrowe czy ładowarki do akumulatorków. Tego rodzaju urządzenia podłączamy do ładowania praktycznie każdego dnia i często zdarza się, że zostawiamy je podpięte do sieci na dłużej niż jest to konieczne. Przykładem może być ładowanie telefonu komórkowego przez całą noc nawet jeśli bateria jest już naładowana po godzinie czy dwóch. Pamiętajcie, że ładowarka będzie pobierać pewną ilość energii tak długo jak długo będzie podłączona do sieci, nawet jeśli bateria jest już naładowana. Warto więc pamiętać aby możliwie jak najszybciej odłączać nasze mobilne sprzęty od ładowarki (a ładowarkę od prądu). W niektórych tego rodzaju sprzętach można włączyć opcję sygnalizacji naładowania baterii.
  • Jeśli chcecie obniżyć rachunki za prąd warto również zwrócić uwagę na urządzenia pobierające dużo energii. Są to na przykład czajniki elektryczne, jeśli więc chcesz zrobić sobie kubek herbaty to pamiętaj, żeby nie gotować całego czajnika wody. Zużyjesz wtedy dużo więcej energii niż jest to konieczne. Podobnie sprawa wygląda z żelazkiem, którego nagrzanie wymaga sporego poboru mocy. Jeśli więc uruchamiasz żelazko staraj się od razu prasować większą ilość rzeczy. Zaoszczędzić możesz także na odkurzaniu, wystarczy odpowiednio często wymieniać worek i czyścić filtry w urządzeniu aby sprzątnie było szybsze i efektywniejsze. Jeśli chodzi o pranie to sprawdź czy Twoja pralka posiada tryb eko i jak sprawdza się takie ustawienie.

Fotografia:
Pixabay.com

Podobne poradniki

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>