Jak zaoszczędzić na sprzedaży nieruchomości?

Jak zaoszczędzic na sprzedaży nieruchomości

Jedna z najważniejszy rzeczy, o której musimy pamiętać przy sprzedaży nieruchomości, to że nawet jako sprzedający musimy się liczyć z pewnymi kosztami czy opłatami. Jeśli na przykład sprzedamy nieruchomość w ciągu 5 lat od jej zakupu musimy liczyć się z koniecznością opłacenia podatku dochodowego. Od tej opłaty nie jesteśmy w stanie „uciec” są jednak inne koszta, które możemy zredukować lub nawet całkowicie wyeliminować.

Największa opłata, z której możemy w dosyć prosty sposób zrezygnować, to prowizja pobierana przez biuro czy agencję nieruchomości. Większość tego typu firm pobiera od sprzedającego prowizję w wysokości od 2 do 3 procent wartości nieruchomości. Na pierwszy rzut oka kwota ta może wydawać się niewielka jednak łatwo możemy policzyć, że przy sprzedaży na przykład mieszkania za 350.000 zł 3% prowizji biura nieruchomości wyniesie 10.500 zł. Jeśli więc znajdziemy kupca na własna rękę, bez pośredników, możemy liczyć na to, że ponad 10 tysięcy złotych zostanie w naszej kieszeni.

Tu stajemy jednak przed kolejnych zadaniem i kolejnymi wydatkami. Poszukiwanie kupca wiązać się będzie z promocją naszej oferty sprzedaży. Najłatwiejszy, najbardziej dostępny i najczęściej stosowany sposób to obecnie ogłoszenia w dużych portalach internetowych jak otoDom.pl, Gratka.pl czy OLX.pl. Musimy jednak pamiętać, że każdy z tych serwisów pobiera opłaty za wystawianie ogłoszeń w kategorii Nieruchomości. Opłaty te mogą być szczególnie dotkliwe dla osób prywatnych. I znowu kwota kilkunastu czy kilkudziesięciu złotych za ogłoszenie może wydawać się niewielka, jeśli jednak takie ogłoszenie wystawiamy kilka razy, w różnych portalach to wydana suma będzie rosnąć dosyć szybko.

Dobrym pomysłem może być skorzystanie z pakietu ogłoszeń. Usługa ta polega na dodaniu naszego ogłoszenia, za jednym zamachem, do całego szeregu znanych portali. Ma to dwa podstawowe plusy, po pierwsze ogłoszenie dodajemy raz, zamiast dodawania go na kilkudziesięciu różnych stronach. Pozwala nam to zaoszczędzić naprawdę dużo czasu. A druga również ważna zaleta to oszczędność pieniędzy. Przykładowo korzystając z pakietu http://prywatnaoferta.pl/ możecie zaoszczędzić nawet ponad połowę kosztów wystawiania ogłoszeń.

Jeśli chcecie zminimalizować koszty związane ze sprzedażą nieruchomości jeszcze bardziej możecie skorzystać wyłącznie z darmowych serwisów ogłoszeniowych. Należy jednak pamiętać, że takie strony mają najczęściej niską odwiedzalność, a za tym idzie niewielka szansa na znalezienie kupującego.

Fotografia:

Pixabay.com

Podobne poradniki

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>