Jak zaoszczędzić na stronie WWW?

Dziś posiadanie strony www jest koniecznością dla wielu firm, osób świadczących różne usługi oraz osób pełniących określone funkcje, np: polityczne, społeczne. Utarło się nawet żartobliwe powiedzenie, że „jeśli nie ma Cię w internecie to nie istniejesz”. Nawet jeśli jesteś w tym temacie laikiem to istnieje obecnie wiele sposobów na stworzenie stosunkowo taniej strony www. Poniżej znajdziesz kilka, o których warto wiedzieć i pamiętać tworząc lub zamawiając stronę internetową dla siebie lub własnej firmy.

Koszt domeny internetowej to najprawdopodobniej pierwszy wydatek, jaki będziecie musieli ponieść. Wiele dużych i znanych z reklam firm pośredniczących w rejestracji domen kusi klientów promocjami, w ramach których mogą oni zarejestrować domenę za darmo czy za symboliczną złotówkę. Zawsze w takich sytuacjach sprawdzajcie, ile kosztować będzie przedłużenie domeny na kolejny rok, gdyż często jest to około 120 zł. Są jednak firmy, w których pierwsza rejestracja jest może nieco droższa, bo kosztuje na przykład 10-12 zł jednak koszt przedłużenia domeny na następny rok wynosi już około 50 zł. Tak więc patrząc z perspektywy dwóch lat w pierwszy przypadku, skuszeni promocją zapłacimy około 121 zł, natomiast w przypadku tańszej firmy (z droższą rejestracją) będzie to około 60 zł. Oszczędność jest więc znacząca. Tańsze odnowienia domen znajdziecie w OVH lub AfterMarket.

Kolejnym elementem niezbędnym do stworzenia strony www jest oczywiście serwer, czyli coś w rodzaju wirtualnej przestrzeni dyskowej, na której umieszczone będą pliki naszej strony, baza danych itd. W poradniku tym nie piszemy o technicznych aspektach tworzenia własnej strony, przejdę więc od razu do kosztów. Koszt serwera może być naprawdę różny, od kilkudziesięciu złotych rocznie do nawet kilku tysięcy złotych miesięcznie. Wszystko zależy od tego jak skomplikowana będzie Twoja strona i ile będzie ją odwiedzać osób. Jeśli stawiasz prywatną stronę lub stronę lokalnej firmy to naprawdę nie ma sensu inwestować dużych kwot w serwer. Spokojnie wystarczy Ci rozwiązanie kosztujące od kilkudziesięciu do maksymalnie kilkuset zł rocznie. W tym przedziale znajdziesz wiele przyzwoitych ofert, a informacji o aktualnie dostępnych serwerach znajdziesz na różnych forach dla webmasterów. Jeśli ktoś próbuje przekonać Cię na dużo droższy serwer dla małej strony www to prawdopodobnie chce Cię naciągnąć.

Jeżeli chcesz stworzyć prywatną, hobbystyczną stronę możesz także rozważyć skorzystanie z darmowych serwerów. Weź jednak pod uwagę, że na takiej stronie będą prawdopodobnie wyświetlane reklamy firm udostępniających te serwery. Zarabiają one właśnie na emisji reklam na stronach tworzonych przez użytkowników. Niemniej jednak jeśli Ci to nie przeszkadza to możesz skorzystać z darmowego serwera. Firmy te znajdziesz wpisując w wyszukiwarkę Google frazy typu „darmowy serwer”, „darmowy hosting” itd.

Jeśli masz zamiar stworzyć stronę firmową to musisz zdecydować, czy za działanie strony ma odpowiadać jakiś darmowy system CMS (o tym co to za chwilę), jakieś dedykowane rozwiązanie czy też będzie to zwykła strona PHP/HTML. CMS to skrót od Content Managment System czyli system zarządzania treścią. W dużym skrócie wygląda to tak, że logujemy się do panelu i stamtąd zarządzamy całą treścią na stronie www. Stworzenie takiego dedykowanego rozwiązania to często duży wydatek, a firm które potrafią zrobić to dobrze nie ma niestety za wiele. Jeśli chcesz zaoszczędzić warto wykorzystać jeden z darmowych, ogólnodostępnych systemów CMS jak WordPress, Drupal czy Joomla. CMSy te mają obecnie duże wsparcie społeczności i można przy ich pomocy stworzyć naprawdę profesjonalnie wyglądającą stronę.

Ostatnia porada może być banalna ale uwierz w siebie. Stworzenie strony własnymi siłami jest obecnie naprawdę proste. Zamiast korzystać z usług firm tworzących strony, które niestety zdarza się że korzystają z naszej niewiedzy, poszukaj w sieci informacji i spróbuj stworzyć stronę samemu. Chyba że potrzebujesz rzeczywiście profesjonalnej strony firmowej, wtedy zanim zdecydujesz się na konkretnego wykonawcę poproś kilka różnych firm o wycenę.

Fotografia:
Pixabay.com

Podobne poradniki

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>