Jak zaoszczędzić na telefonie komórkowym?

Telefon komórkowy stał się w ciągu ostatnich kilkunastu lat urządzeniem, bez którego praktycznie nie wyobrażamy sobie życia. Wielu z nas nie rozstaj się, ze swoim telefonem, a oprócz rozmów czy SMSów używamy go również do sprawdzania maila, serwisów społecznościowych itd. Co za tym idzie rachunki za telefon lub koszt doładowania telefonu na kartę są stałymi pozycjami w naszym domowym budżecie. Poniżej znajdziesz kilka prostych porad jak zoptymalizować wydatki i zaoszczędzić na telefonie.

 • Po pierwsze bądź na bieżąco z aktualnymi taryfami. Ceny usług związanych z użytkowaniem telefonów cały czas spadają, a sieci komórkowe walczą o klienta coraz mniejszymi cenami. Jeśli od dawna nie zmieniałeś/aś taryfy sprawdź czy Twój operator nie może zaoferować Ci lepszych warunków. Nie będziemy tu podawać żadnych konkretnych taryf gdyż cały czas pojawiają się nowe produkty.
 • Kolejna opcja, która czasami może przynieść oszczędność to zmiana nie tylko taryfy ale również sieci. Nowi kliencie są często traktowania bardziej preferencyjnie i nierzadko mogą liczyć na lepsze warunki niż klient odnawiający umowę. Operacja przeniesienia numeru do nowej sieci nie jest teraz specjalnie uciążliwa i można ją przeprowadzić stosunkowo szybko.
 • Jeśli posiadasz także telefon stacjonarny to zastanów się czy jest Ci on naprawdę potrzebny. Pomyśl czy nie byłoby taniej gdybyś zrezygnował z linii stacjonarnej i wszystkie rozmowy prowadził przez komórkę. Jeśli potrzebujesz telefon stacjonarny to zastanów się w jakich godzinach najczęściej z niego korzystasz i spróbuj dobrać u operatora najkorzystniejszy plan. W wielu regionach kraju działa obecnie więcej niż jeden operator telefonii naziemnej. Tak więc w przypadku telefonu stacjonarnego również możecie rozważyć zmianę „sieci”.
 • E-faktury i płatności w terminie – niektóre sieci telefonii komórkowej oferują dodatkowe zniżki za przejście na e-faktury oraz opłacanie rachunków w terminie. Sprawdź czy w Twojej sieci istnieją takie zniżki, możesz dzięki nim zaoszczędzić kilka dodatkowych złotych co miesiąc.
 • Abonament czy karta? To także jedno z pytań, nad którymi musisz się dobrze zastanowić chcąc wydawać jak najmniej na telefon. Przeanalizuj swoje rozmowy, ilość wysyłanych SMSów, zużytego transferu danych itd. z ostatnich kilku miesięcy i porównaj to z aktualnymi ofertami abonamentów i cenami usług w telefonach na kartę. Może okazać się, że zmiana sposobu rozliczania pozwoli Ci na zaoszczędzenie nawet kilkunastu złotych.
 • Kolejny sposób na oszczędność wiąże się z telefonem jedynie pośrednio. Jeśli używasz nowoczesnego smartfona postaraj się zoptymalizować zużycie baterii. Znajdziesz na temat wiele poradników w sieci. Mniejsze zużycie baterii to rzadsze ładowanie i mniejsze wydatki na prąd (nawet jeśli jest to skromna oszczędność).
  • Fotografia:
   Pixabay.com

Podobne poradniki

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>