Jak zaoszczędzić na wodzie?

Bieżąca woda to jedno z podstawowych mediów, bez którego chyba już nikt nie wyobraża sobie życia codziennego. Wodę taką zużywamy głównie do mycia, gotowania czy podlewania ogródka, a rachunek za wodę to jeden z regularnych wydatków w każdym domowym budżecie. Trzymając się kilku prostych porad i wskazówek jesteśmy w stanie zmniejszyć zużycie wody oraz ilość generowanych ścieków (za które płacimy nawet więcej niż za samą wodę).

Jeśli mieszkasz w domu lub masz własnościowe mieszkanie to zapewne płacisz osobno za wodę i osobno za ścieki. Ta druga opłata jest często dużo wyższa warto więc w pierwszej kolejności zastanowić się to czy możemy zredukować ilość generowanych ścieków. Jeśli posiadasz własny ogródek i regularnie go podlewasz to zdecydowanie warto założyć drugi licznik na ogród. W przypadku takiego licznika nie będziesz płacić za ścieki gdyż woda ta de facto do ścieków nie trafia.

Kolejną rzecz, którą powinieneś zrobić aby ograniczyć ilość zużywanej wody i generowanych ścieków to sprawdzenie szczelności instalacji wodnej w domu czy mieszkaniu. Cieknący kran czy cieknąca spłuczka mogą w skali roku generować duże zużycie i zwiększyć płacone rachunki. Koniecznie należy więc usuwać takie usterki, jak tylko uda się je zlokalizować. Jeśli masz dostęp do spłuczki w toalecie to możesz łatwo sprawdzić jej szczelność przez dosypanie do niej barwnika spożywczego. Jeśli w ciągu 30 min (oczywiście bez spłukiwania) w muszli pojawi się barwnik oznacza to, że spłuczka jest nieszczelna.

Jeśli Twoja instalacja jest szczelna możesz przejść do kolejnej części planu oszczędzania na wodzie. Polega on na zamontowaniu na domowych kranach tak zwanych perlatorów. Są to końcówki montowane na wylewkę kranu, które napowietrzają strumień wody, zwiększając optycznie jego objętość i ograniczając zużycie wody. Perlatory możecie kupić na przykład w marketach budowlanych, a większość z nich kosztuje od około 10 do 20 zł. Zależnie od wybranego modelu perlator może zaoszczędzić od 15 do 60% zużywanej wody. Jeśli chodzi o spłuczki to zdecydowanie warto montować spłuczki dwustopniowe z podziałem na 3 i 6 litrowe spłukanie.

Zmywarki i prali używaj wyłącznie gdy są zapełnione, a w czasie mycia zębów czy golenia zakręcaj wodę. Takie porady mogą wydawać się banalne pamiętaj jednak, że nawet drobna oszczędność przy powtarzanych codziennie czynnościach może dać wymierną korzyść w skali roku czy nawet miesiąca.

Jeżeli podlewasz ogródek to rób to wcześnie rano lub wieczorem. W ten sposób ubytek wody wynikający z parowania będzie najmniejszy. Zwykle trawnik wymaga podlewania co kilka dni nie musisz więc tego robić codziennie. Kora ogrodowa na rabatach z roślinami świetnie trzyma wilgoć i sprawia, że możesz podlewać rzadziej. Podobnie jak w przypadku instalacji domowej sprawdzaj od czasu do czasu szczelność zaworów przy kranach i wężach tak aby nie tracić wody przez wycieki. Używaj końcówki do węża z regulacją i zamykaniem strumienia, dzięki temu na bieżąco będziesz mógł/mogła regulować ilość zużywanej wody.

Fotografia:
Pixabay.com

Podobne poradniki

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>