Zakładanie działalności – formalności i opłaty

Zakładanie działalności w 2011 roku zostało zdecydowanie uproszczone. Przedsiębiorca nie musi już biegać od okienka do okienka i składać całej masy dokumentów. Jednak jest kilka kroków, które musi wykonać, każdy kto chce otworzyć własną firmę.

CEIDG-1 – formularz, który skraca czas

W roku 2011 został wprowadzony formularz CEIDG -1. Taki wniosek można uzupełnić przez Internet, jednak należy posiadać wtedy podpis elektroniczny. Ci którzy nie posiadają takiego profilu zaufanego powinni skierować swoje kroki do Urzędu Miasta. Tam należy okazać swój dowód osobisty, złożyć uzupełniony wniosek wraz z odręcznym podpisem. Jeden dobrze uzupełniony i podpisany formularz CEIDG – 1 załatwia całą sprawę z rejestracją firmy.  Dzięki złożeniu tego wniosku zakładający działalność od ręki otrzymuje numer REGON i NIP. Do roku 2011 należało wnioski o nadanie tych numerów składać oddzielnie. Złożenie tego formularza jest całkowicie bezpłatne.

Kilka chwil w ZUS-ie

Kolejnym miejscem, do którego powinien udać się przedsiębiorca jest ZUS. Centrala Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej zgłasza do ZUSu jedynie informację o nowo powstałej firmie. Właściciel firmy sam musi udać się do siedziby ubezpieczeń społecznych, aby podać resztę informacji. W tej chwili zgłoszenie się do ubezpieczenia chorobowego jest dobrowolne, jednak nadal należy zgłosić się do ubezpieczenia rentowego, emerytalnego i wypadkowego. Przedsiębiorca, który pierwszy raz zakłada działalność może opłacać niższą preferencyjną składkę ZUS przez pierwsze 24 miesiące prowadzenia firmy. Jeśli prowadzący działalność od razu zatrudnia pracowników musi to również zgłosić i opłacać składki, w tym składkę chorobową.

Wizyta w Urzędzie Skarbowym dla płacących podatki

Nie wszyscy przedsiębiorcy muszą odwiedzić w trakcie zakładania działalności Urząd Skarbowy. Osoby, które nie będą opłacać VAT-u w deklaracji CEIDG-1 powinny to zaznaczyć i na tym skończy się ich formalna przygoda z US. A osoby, które zostaną płatnikami powinny złożyć wniosek VAT-R w Urzędzie Skarbowym, do takiego wniosku należy dołączyć potwierdzenie zapłaty opłaty skarbowej, która wynosi 170 zł.

Zakładanie konta firmowego

Przedsiębiorca nie ma obowiązku posiadania rachunku firmowego. Wszelkie transakcje bezgotówkowe mogą odbywać się za pomocą jego prywatnego konta. Jednak jeśli suma transakcji przekracza 15 000 euro należy założyć osobne konto firmowe. Konto firmowe zakłada się dopiero po rejestracji firmy, wcześniej nie ma takiej możliwości. Pomimo tego, że nie ma obowiązku posiadania firmowego rachunku warto je założyć, ze względu na możliwość bezpośredniego płacenia z takiego konta składek ZUS, czy podatków do Urzędu Skarbowego. Założenie konta bankowego w wielu bankach jest zupełnie darmowe.

Pieczątka firmowa, która ułatwia sprawę

Tak jak w przypadku konta firmowego, przedsiębiorca nie ma obowiązku posiadania pieczątki. Jednak wyrobienie pieczątki to koszt kilkunastu złotych, a stempel może się niejednokrotnie przydać. Wielu kontrahentów na podpisywanych umowach, czy fakturach wymaga podpisu oraz właśnie pieczątki. Poza tym jeśli przedsiębiorca ręcznie wypisuje faktury, taki stempel znacznie ułatwia sprawę.

Program, który wszystko przyspieszy

Prowadzenie działalności gospodarczej to też obowiązek ewidencjonowania przychodów. Wystawianie faktur i rachunków można wykonywać w arkuszu kalkulacyjnym albo skorzystać z programu do faktur, który będzie automatycznie generował faktury. Do wyboru masz wersję na komputery lub programy przechowujące dane na zewnętrznych serwerach. W drugim przypadku masz dostęp do niego kiedy chcesz i gdzie chcesz – wystarczy dostęp do internetu – przykład: http://fakturownia.pl/faktury-online. Koszty są niskie i zaczynają się od kilku złotych miesięcznie.

Zakładanie działalności gospodarczej wcale nie jest takie trudne i kosztowne jakby się mogło wydawać. Co prawda trzeba odwiedzić kilka miejsc, ale cały proces odbywa się znacznie szybciej, niż było to wcześniej.

Podobne poradniki

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>